TĒMA: Mājoklis

Vai var otram neļaut lietot mājas ieejas durvis

J
jautā:
21. aprīlī, 2024
Jānis

Labdien! Kā rīkoties? Uz diviem dažādiem zemesgabaliem diviem saimniekiem atrodas māja, katram pieder 1/2. Kad tika dalīta zeme, māja tika dalīta pēc nesošās sienas (apmēram pa vidu), un ieejas durvis tika iekļautas par labu vienam no īpašniekiem. Vai juridiski ir tiesības minētās durvis neļaut izmantot otram īpašniekam, kurš tādējādi paliek bez ieejas?

A
atbild:
23. aprīlī, 2024
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

No jautājuma nav saprotams, vai veikta nekustamā īpašuma reālā sadale vai noslēgts līgums par kopīpašuma dalītu lietošanu. Tomēr gan nekustamā īpašuma reālās sadales, gan dalītas lietošanas noteikšanas gadījumā nevarētu būt situācija, ka īpašums sadalīts veidā, saskaņā ar kuru vienam no kopīpašniekiem nav piekļuves īpašumam.

Ja reālā sadale vai dalītas lietošanas līgums noslēgts tādējādi, ka durvis daļā, uz kuru īpašuma vai lietošanas tiesības ir vienam no kopīpašniekiem, tad konkrētajam īpašniekam ir tiesības neļaut tās lietot citām personām.