Ja bērns strādā un dzīvo ar vecāku, uzturlīdzekļi otram vecākam nav jāmaksā

J
jautā:
20. jūlijā, 2023
Jolanta

Labdien! Kā jārīkojas bērna tēvam, kurš maksā uzturlīdzekļus bērnam, kurš ir sasniedzis 18 gadu vecumu, ja bērns ir sācis strādāt? Uzturlīdzekļi ir noteikti līdz bērna 21 gada vecumam. Bērns turpmāk dzīvos pie tēva. Māte bērnu neuzturēs.

A
atbild:
17. augustā, 2023

Saskaņā ar Civillikuma 179. panta pirmo daļu vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa.

Ja bērns uzsāk strādāt un saņem par to samaksu, Civillikuma izpratnē bērns sevi apgādā patstāvīgi un vecākam nav pienākuma uzturēt bērnu. Tā ir vecāka brīva izvēle. Ja bērns, uzsākot strādāt, dzīvos kopā ar to vecāku, kuram ir pienākums maksāt uzturlīdzekļus, tad šim vecākam vairs nav pienākuma tos maksāt. Uzturlīdzekļus maksā tas vecāks, ar kuru bērns nedzīvo.