TĒMA: Nodokļi

Patentmaksātājs ir saimnieciskās darbības veicējs, nevis darba ņēmējs

J
jautā:
19. aprīlī, 2018
Gita

Vai visi patentmaksas maksātāji ir pielīdzināmi darba ņēmēja statusam? Vieni saka, ka darba ņēmēja statusam ir pielīdzināmi tikai tie patentmaksas maksātāji, kuriem gada laikā ienākumi pārsniedz 15 000 eiro. Citi apgalvo, ka darba ņēmēja statusā nav tikai tie maksātāji, kuri ir tieši samazinātās patentmaksas maksātāji, bet pārējie neatkarīgi no ienākuma lieluma ir darba ņēmēja statusā. Kā ir patiesībā?

A
atbild:
20. aprīlī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Neesat norādījusi, kādam nolūkam šī informācija nepieciešama, tāpēc atbildē būs vispārēja informācija.

Likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikts, ka darba ņēmējs ir:

  • persona, kas uz darba līguma pamata par nolīgto darba samaksu veic noteiktu darbu darba devēja vadībā, izņemot mikrouzņēmuma darbinieku;
  • Saeimas deputāts, pašvaldības deputāts, Ministru kabineta loceklis, komercsabiedrības valdes, padomes loceklis, prokūrists, kontrolieris, Valsts probācijas dienesta brīvprātīgais probācijas darbinieks, kā arī cita persona, kura ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ja atlīdzība ir faktiski noteikta;
  • persona, kura ir noslēgusi Civillikuma IV daļas 15.nodaļā paredzēto uzņēmuma, graudniecības vai pārvadājuma līgumu un nav reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja;
  • Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādes un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersona ar speciālo dienesta pakāpi vai Aizsardzības ministrijas padotībā esošas struktūrvienības militārpersona;
  • valsts civildienesta ierēdnis;
  • ārvalsts komersanta pilnvarota persona, kura, nebūdama darba tiesiskajās attiecībās ar šo komersantu, pārstāv to darbībās, kas saistītas ar ārvalsts komersanta filiāli;
  • notiesātais, kas tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā;
  • mikrouzņēmuma darbinieks;
  • persona, kuru Latvijas Republikā nodarbina ārvalsts nodokļu maksātājs, kuram Latvijas Republikā ir pastāvīgā pārstāvniecība, kā arī persona, kuru iekšzemes nodokļu maksātājam iznomā ārvalsts nodokļu maksātājs — personāla iznomātājs;
  • persona, kura ir noslēgusi Civillikuma IV daļas 15.nodaļā paredzēto uzņēmuma, graudniecības vai pārvadājuma līgumu un attiecībā uz kuru tiek konstatēta vismaz viena no likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 2.2 daļā noteiktajām pazīmēm;
  • mikrouzņēmuma, kas sniedz darbaspēka nodrošināšanas pakalpojumus likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 17.2 panta izpratnē, darbinieks;
  • kapitālsabiedrības valdes loceklis, ja kapitālsabiedrībai taksācijas gada kārtējā mēnesī apgrozījums ir lielāks par Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, kas reizināts ar koeficientu 5, un kapitālsabiedrībā šajā mēnesī nav neviena darba ņēmēja vai visiem darba ņēmējiem obligāto iemaksu objekts ir mazāks par Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru;
  • persona, kas likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" izpratnē ir nodarbināta lauksaimniecības sezonas darbos un maksā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli;
  • persona, kurai pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās ir vienošanās par darbinieka profesionālās darbības ierobežojumu (konkurences ierobežojums);
  • persona, kura vada transportlīdzekli pasažieru komercpārvadājumos ar vieglo taksometru;
  • persona, kurai saskaņā ar Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumu tiek piemērots valsts atbalsts nodokļu nomaksai;
  • profesionāls sportists.

Patentmaksātāji ir fiziskās personas, kuras veic saimniecisko darbību un par to maksā patentmaksu.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.10 pantā ir īpaši noteikumi patentmaksas maksātājiem. Tajā ir virkne nosacījumu, kas un kad var maksāt patentmaksu. Viens no tiem – ja ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 15 000 eiro.

Maksātājs var izvēlēties maksāt patentmaksu, ja atbilstoši paša maksātāja prognozei taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi (pārrēķinot uz pilnu taksācijas gadu) nepārsniegs 15 000 eiro.

Maksātājs, kura saimnieciskās darbības ieņēmumi taksācijas gadā pārsniedz 15 000 eiro, bet kurš taksācijas gadā ir maksājis patentmaksu, saimnieciskās darbības apliekamo ienākumu, sākot ar nākamo mēnesi pēc minētā saimnieciskās darbības ieņēmumu sliekšņa pārsniegšanas un turpmākajos periodos aprēķina saskaņā ar šā likuma 11. vai 11.1 pantu.

Samazināto patentmaksu var maksāt tikai atsevišķas saimnieciskās darbības veicēju grupas, tostarp pensionāri, personas ar 1. un 2. grupas invaliditāti.